Rejsen foregår i en mindre gruppe på mellem 15 og 32 personer
Der er faste rejsetidspunkter for disse rejser
På disse rundrejser med dansk rejseleder bliver din rejse fyldt med spændende oplevelser sammen med andre rejsende.
På rundrejser med dansk rejseleder har vi udvalgt nogle af de mest interessante rejsemål og sammensat nogle spændende ture, hvor en dansk rejseleder er med hele vejen. Det giver tryghed på hele rejsen samt oplevelser, der er specielt udvalgt og arrangeret. Samtidig med at du får indsigt i interessante og anderledes kulturer, kan du lære andre mennesker i din gruppe at kende og dele oplevelserne med dem.
På en rundrejse med dansk rejseleder bliver du introduceret for spændende oplevelser, du på egen hånd ikke ville kunne opleve på samme tid og med samme intensitet. På denne måde udnytter du ferietiden optimalt.
Jysk Rejsebureau inviterer i samarbejde med rejsemagasinet Opdag Verden på en helt unik læserrejse til de afsidesliggende Altai bjerge i det vestlige Mongoliet. Chefredaktør på Opdag Verden, Casper Devantier, vil ledsage dig på turen.
27 dage: Med dansk rejseleder. 1. - 27. november 2012. Trekking gennem skove og dale, forbi klostre og sherpalandsbyer, gletsjere og høje pas. Toppen er målet og Himalaya er baggrunden.
8 dage: Tag med til Kinas hovedstad Beijing hvor vi, udover at opleve storbyens og omegnens største kulturelle og historiske seværdigheder, også har valgt at inkludere en nat ved den Kinesiske mur.
9 dage: Tag med til fascinerende og farverige Indien og oplev landets mange kontraster og enesående kulturelle seværdigheder på denne 9 dages rundrejse i det nordlige Indien.
13 dage: Rundrejse til Kinas største seværdigheder. Tag med til Beijings imponerende monumenter, Xians historiske arv, Suzhou i Yangtze-deltaet og det moderne Shanghai.
10 dage: Denne 10 dages rundrejse til Beijing og Xian byder på masser af kultur og historie, hvor Den Kinesiske Mur og terrakottakrigerne er blandt højdepunkterne.
16 dage: På denne spændende 16 dages rundrejse oplever du foruden kulturelle og historiske seværdigheder, skønne naturscenerier i maleriske Sydkina og livet på landet i bjerglandsbyer.
19 dage: Rejs 8000 km fra Europa til Asien i et roligt tempo med jernbanen, og oplev følelsen af evighed og storhed, som den kæmpemæssige steppes langstrakte vidder giver på alle tider af året.