At møde lokalbefolkningen på deres eget hovedsprog, skaber øjeblikkelig stor respekt og åbner mange døre. Dit spanske behøver langt fra være perfekt, men bare det at du prøver, giver stor anerkendelse.
Det er billigere at tage et spanskkursus i Peru end herhjemme og så er det selvfølgelig også meget sjovere, da du får brugt de nye spanske gloser i praksis med det samme.
Jysk Rejsebureau kan tilbyde spanskkurser i Cuzco. Undervisningen foregår enten i par (to personer til én lærer) eller som individuel undervisning (én til én). Her kan du på meget kort tid forbedre dine spanske færdigheder.
Alle undervisere er meget erfarne og har spansk som deres modersmål.
Få information og fakta om Peru her
Se alle vores andre fantastiske rejseforslag på Peru her
Peru er delt ind i 3 zoner: Kystzonen, bjergzonen og regnskovszonen. I kystzonen er det højsæson fra januar – marts, solen skinner, og vejret er klart. Resten af året er der langs kysten ofte en tyk tåge, som solen kun i ny og næ trænger igennem.
I Andesbjergene og regnskoven er klimaet delt ind i regntid og tørtid. Det bedste besøgstidspunkt er i tørtiden fra og med april til og med november. Husk at temperaturen falder drastisk om natten i bjergene.
Par-undervisning:
Dette kursus er for dig der gerne vil undervises sammen med en ven/veninde eller kæreste.
I skal helst have ca. samme niveau i spansk når I skal undervises sammen, så I begge får mest muligt ud af undervisningen. Kurserne er fleksible og bliver tilpasset jeres niveau uanset hvor meget eller lidt spansk I kan i forvejen.
Undervisningen foregår ikke kun i klasseværelset, men I kommer også ud i byen og får øvet jeres nye spanske gloser.
Individuel undervisning (én til én):
Alle er forskellige og lærer på forskellige måder og i forskelligt tempo. Med din egen lærer er du sikker på at få den optimale opmærksomhed og du vil blive overrasket over, hvor hurtigt de spanske ord vil flyde ud af din mund. Også dette kursus er felksibelt og bliver nøje tilpasset dit niveau. Undervisningen foregår både i klasselokalet og ude i byen.