Ture og treks med børn

Læs mere om det at rejse med børn her.

Børn er ingen hindring for at rejse - nærmere tværtimod. Vi mener at man kan have børn med på de fleste af vores ture, men vi har i denne rejseform udvalgt nogle ture der er specielt familieegnede.

Mange oplever, at det er nemmere at rejse med børn end de havde forestillet sig. Børn åbner døre og er den bedste billet til lokalkontakt.

Man skal regne med at børnene får utrolig meget opmærksomhed og det kan være en udfordring for nogle børn, ligesom varmen også kan være det. Men som oftest er børn mere udholdende og har lettere ved at vænne sig til et nyt sted end voksne har. Der er dog nogle få begrænsninger, f.eks. kan safariturene ikke anbefales ikke til børn under 12 år, da man ofte skal sidde stille og tie stille i op mod 8 timer.

Dette er blot et udvalg af de ture og treks Jysk Rejsebureau tilbyder, som er specielt familieegnede, men ring ind for at høre nærmere.
Find rejsemål
Udvalgte rejser, aktiviteter og hoteller
Thailand
Tilbud. Vi giver en gratis ankomstpakke på New Road Guest House, når du køber dette trek i perioden 8. februar - 30. april til afgang i perioderne 1. marts - 15. juni samt 15. august - 15. november.
På dette spændende trek i Umphang kommer du til at opleve den smukke og frodige jungle fra ryggen af en elefant og fra flodbredden - flydende på en bambustømmerflåde. Turen indeholder også et spændende besøg med overnatning i en original stammelandsby.
Karen Blixens hus, Karen Blixen Tur, Kenya.
Kenya
På denne tur besøger vi fire spændende attraktioner omkring Nairobi. Forældreløse elefanter, Karen Blixens hus, giraffer og Kazuri smykke- og keramikværksted.
Rejseforespørgsel Nødtelefon Facebook
Århus 86182488   |   Aalborg 98123336   |   Grupperejser 86184288   |   Hovednummer 70201915

Rejseberetninger

På krydstogt med baby
Af Anette Bøgelund Læs mere
Vietnam i børnehøjde
Af Gitte van Deurs (tekst og foto) Læs mere
|
|
Århus: 86182488
Aalborg: 98123336
Grupperejser: 86184288
Hovednummer: 70201915