Vinterrejser - få pladser Klik og book

Jordomrejse

28-01-2016 af Natelie

Hej, jeg er i øjeblikket igang med et ud af to sabbatår, og har planer om at rejse jorden rundt fra sommeren 2016 til foråret/sommeren 2017. Jeg leder derfor efter en rejsekammerat til enten hele turen eller dele af ture. Jeg er meget åben overfor forslag om destinationer. Jeg er stadig ikke helt klargjort med alle de steder jeg gerne vil hen, men i øjeblikket tænker jeg, Fiji, New Zealand, Australien, Filippinerne, Island, USA/Canada (roadtrip), syd/øst asien.
Jeg er en meget åben person, elsker at prøve nye ting og at møde nye mennesker. Jeg er bestemt ikke genert og siger sjælden nej til en ide. Elsker naturen og teltture, og det vil min rejseform også komme til at afspejle.
Mit ønske er, at jeg får tilbragt nok tid i hvert enkelt land, til at komme under huden på lokalbefolkningen og kulturen. Jeg ønsker at opleve så meget som muligt, og vil også gerne besøge nogle utraditionelle steder, der ikke er så præget af turisme.
Jeg ønsker ikke at det hele skal være planlagt til punkt og prikke, for jeg vil gerne, at der bliver plads til nogle spontane beslutninger også.
Hvis det lyder som noget for dig, så giv mig et kald, så snakker vi om det :)

Filippinerne
29-03-2016 af Kate
Hej Natelie.
Jeg mangler eventuelt en rejsemakker i november+første halvdel af december i Filippinerne. Hvis det lyder interessant kan du finde mig på facebook, Kate Tetangco Vestergaard :-)
Australien/USA
02-04-2016 af Kathrine
Hej! Jeg leder selv efter en at dele hele eller nogle dele af min tur med. Min plan er at tage til Australien lige inden nytår, tage et kort stop på Fiji og i Canada for at slutte af med roadtrip i USA. Jeg ved ikke om det på nogen måde kan koordineres med din tur, men hvis det kan og det lyder interessant for dig kan du skrive enten på facebook - Kathrine Holmegaard Jensen- eller skriv her, så kan du få min mail :-)

Til top