Vinterrejser - få pladser Klik og book

Billig jordomsrejse? - januar/februar :)

19-10-2016 af Tommy Tran

Halløjsa

Jeg er en fyr på 19 år, der lige er blevet færdig med gymnasiet. Jeg holder pt. sabbatår og kunne virkelig godt tænke mig at komme ud og opleve verden og se så mange lande som muligt. Jeg søger derfor 1 eller 2 rejsemakkere, som ville have lyst til at udforske verden med mig til næste år med afrejse i januar eller begyndelsen af februar. Jeg tænker måske at det kunne vare et par måneder. Man skal vel også hjem igen og finde studiebolig osv.

Kun en enkelt gang har jeg bevæget ud for Europas grænser og tænker derfor at tage til forskellige lande i Asian, Australien og måske Sydamerika. Jeg er helt åben overfor ideer og har også set at det her rejsebureau eller kilroy tilbyder jordomsrejser for meget fair penge hvor man kommer vidt rundt omkring (fra 10.000 til 20.000 kr). Mht. andre omkostninger er jeg interesseret i at gøre det så billigst som muligt dog med plads til at have det sjovt og opleve noget action.

Jeg er meget åben overfor selve oplevelsen ved de forskellige lande, men hælder dog mest til actionoplevelser som river rafting, faldskærmsudspringning (ikke at jeg tvinger dig til også at gøre det :D. Har faktisk selv aldrig prøvet, men en gang skal jo være den første), men også at se den vidunderlige natur, møde lokalbefolkningerne, virkelig mærke kulturerne og hvad du ellers måtte have af ideer, jeg er frisk på det hele.

Det bliver min første gang hvor jeg rejser alene og så langt væk og håber at kunne finde 1 eller 2 ligesindede som jeg kan dele denne "grænseoverskridende" oplevelse med (så du lige hvad jeg gjorde der?). Skriv endelig hvis du føler noget for det. Enten her eller fjæsbogen: https://www.facebook.com/tommyt.tstandsfortran :) :) :)

Køn & Alder
19-10-2016 af Tommy Tran
Glemte lige hvad jeg søgte i en rejseven.
Udover at have de samme interesser så jeg helst at du er cirka samme alder (plus minus 5 år) og er af arten homo sapiens. Køn spiller ingen rolle. Jeg er sikker på vi bliver gode venner alligevel ;)
Vil bare gerne se verden
25-10-2016 af Anne-Sofie
Hej Tommy,

Det lyder mega fedt det du har tænkt dig at opleve, jeg kunne måske godt være interesseret!

Jeg er en pige på 19 år, blev færdig på hhx 2015 og har egentlig bare sparet penge op og ventet på den rette mulighed for at komme ud at rejse.

Jeg kunne umiddelbart godt tænke mig at se noget af Syd Amerika, men er åben for alt :)

Jeg kan kontaktes over mail på anne-sofie_lind@hotmail.com
ellers kan jeg findes på facebook under Anne-Sofie Frederiksen

Til top