7 dage
Inkl. fly og indtjekket bagage
Fra 5.695,-
Indhent tilbud Book møde 70 20 19 15
Singapore er en østat, som ligger ved sydspidsen af Malayahalvøen, der består af 63 øer, herunder hovedøen Singapore. Mange af øerne er ubeboede. Singapore ligger 137 kilometer nord for ækvator, og med sine 710,2 km2 er Singapore en mikrostat og det mindste land i Sydøstasien.

Lonely Planet kårede Singapore som årets rejsedestination i 2015 - og med god grund! Byen er en sammenblanding af kinesiske, malaysiske, indiske og arabiske samfund hvilket ses overalt.

Der er rigeligt med oplevelser i Singapore til både en uge og mere. Marina Bay Sands SkyPark, bydelen Chinatown, Little India kvarteret, Changi fængslet, forlystelsesparken Haw Par Villa, Hajjah Fatimah moskéen - den ældste moské i Singapore, Jurong Bird Park, National Museum, Singapore botanisk have og Sri Mariamman templet er blot nogle af seværdighederne i byen.

For de dyrinteresserede, anbefales Singapore Zoo, beliggende godt en times kørsel fra centrum. Et must see, når I besøger Singapore - ung som gammel. Dyrene har det langt hen ad vejen oprigtigt godt, og I får en følelse af at være på ekspedition i junglen og se dyrene i deres oprindelige omgivelser. Herefter kan I passende besøge verdens største akvarium S.E.A. Aquarium. Oplev i alt 800 forskellige arter kan opleves bag verdens største “vindue til havet”.

Er I historisk interesserede, er der adskillige levn fra 2. Verdenskrig med kanoner såvel som gamle kanonposter ved Fort Siloso.
Hertil er Raffles Hotel symbolet på kolonitiden. Forspild ikke chancen til at få en Singapore Sling i ”Long bar”, men husk, der er dresscode - sandaler og shorts er ikke tilladt.

Hvad kan vi hjælpe med?

Ud over vi selvfølgelig kan være behjælpelig med fly, transport ved både ankomst og afrejse, og overnatning, kan vi sørge for adgang til de mest populære seværdigheder.

Tag på sightseeing med Ducktours, en bus der er bygget om til en bus-båd, så den både kan køre på land og sejle i vandet omkring byen. Det giver jer mulighed for at opleve Singapore fra en lidt anden vinkel. Turen tager 1-2 timer og er specielt god, hvis I vil se meget af byen på kort tid.

En anden måde at se Singapore fra oven er ved at besøge det fem stjernede Marina Bay Sands Hotel, der ligner tre tårne med et skib placeret øverst. ”Skibet” er længere end Eiffeltårnet, hvis det lå ned, eller længere end 4,5 A380 Jumbo Jets. I kan købe adgang til et besøg på toppen, hvor der er en fantastisk udsigt over Singapore centrum og Marina Bay.

Prisen er inklusiv

  • Singapore 7 dage/5 nætter
  • Flybillet København - Singapore t/r
  • Overnatning i flersengsværelse på hostel


Prisbemærkning

Frapris pr. pers. v/min. 10 pers.

Fraprisen er taget med udgangspunkt i lavsæson priser. Reservationer i højsæson (fx jul/nytår og sommerferien) er normalvis højere end denne pris. Prisen er med forbehold for pladssituationen.

Gode tips

Prøv verdens største pariserhjul, ”Singapore Flyer” som rager 165 meter op i luften. Specielt om aftenen er her en fantastisk udsigt, blandt andet over Singapores operahus.

Det med småt

Jysk Rejsebureau kan skræddersy din rejse præcis som du ønsker det. Denne tur er én af vores egne favoritter, men har du andre ønsker, sidder vores rejsekonsulenter klar til at opfylde din drøm.

Bemærk, at deltagelse i trekking og ture er på eget ansvar, så husk at tegne rejseforsikring hjemmefra. Vi anbefaler Gouda Rejseforsikring, der dækker disse aktiviteter uden ekstra tillæg.

Jysk Rejsebureau tager forbehold for programændringer, prisændringer og trykfejl.

Rejsekonsulenter

Vi har fundet de konsulenter, der bedst kan hjælpe dig med ovenstående oplevelser.

Rejsekonsulent Vibeke Poulsen

Vibeke Boelt

Rejsekonsulent

grupper|jr.dk

Martin Harrig

Rejsekonsulent

grupper|jr.dk
Jane Judith Jørgensen, rejsekonsulent

Jane Judith Jørgensen

Rejsekonsulent

grupper|jr.dk
Til top