Klar til at komme afsted? ✈️ Book online her
Af Henrik og Maj-Britt

September 2026

Vores kunder Henrik og Maj-Britt har sendt os endnu en dejlig rejsehilsen fra Maupiti, hvor de er startet deres rejse rundt i Fransk Polynesien.


Vores dage på Maupiti var magiske…

Vi har oplevet så meget hyggeligt og fantastisk. Vores søde søde værter tog os med på en lagune tur. Vi sejlede stille gennem lagunen og stoppede et sted for at snorkle med manta-rokker. Manta-rokkerne kommer ind i lagunen på denne tid af året for at blive renset af de mindre fisk. Vi hoppede i og fik simpelthen en fed oplevelse. Jeg ender med at ligge lige over mantaen. Den svømmede i ring under mig og endte med at svømme op mod mig med åben mund. Jeg blev helt rørt under min maske. 🥹🤗

Imens vi svømmede rundt der, fangede vores vært fisk, som vi skulle have til aftensmad. Hun hev den ene fisk op efter den anden. Og de smagte perfekt med kokosmælk og grøntsager til aftensmad.

Da vi havde svømmet med manta-rokker, fik vi en oplevelse hvor man pludselig fik en følelse af at være meget lille. Vi blev sejlet ud igennem den eneste passage til lagunen. Den er ret berygtet blandt sejlere, da den kun er ca. 50 meter bred og 8 meter dyb. Der er meget strøm her, og det kunne vi ret hurtigt se og mærke. Mange sejlere fravælger at sejle hertil, da de er bange for at blive kastet op på revet. Vi blev sejlet ud igennem passagen og kunne se revet og bølgerne, der kraftigt slog imod ret tæt på. Og vi forstår godt at nogen fravælger dette, da forholdende er svære.

Dernæst blev vi sejlet ind på lavere vand. Da vi hoppede i, blev vi med ét omgivet af store grå stingrays, der nærmest svømmede op af maven på en. På et tidspunkt var der så mange at vi var helt omgivet af dem. Hajer kom til og masser af tropiske smukke farverige fisk.
Til sidst blev vi sejlet forbi den smukt lavede landingsbane, der ligger så fint og elegant ud fra motuen og ud i den turkise lagune. Vi har aldrig set så smukke omgivelser og afslappet stemning i en lufthavn før.

Den sidste aften på Maupiti cyklede vi Maupiti rundt i solnedgangen og nød hver en duft, hver en blomst og hvert et vink fra alle de søde mennesker vi er stødt på. Med tårer i øjnene blev vi sejlet til lufthavnen af vores fantastiske polynesiske værtsfamilie… og med masser af knus og kram blev vi sendt videre til Tikehau.


Videre til Tikehau

Vi landede på Tikehau i går aftes. Og fra ét magisk sted til et andet… så er vi pludselig her på en meget øde sydhavs-atoll. Det fineste sted, lige ned til vandet, med udsigt over den smukkeste lagune. ♥️ Oplevelserne ligger alle vegne. Lige fra kontakten med de lokale, naturen og kulturen til den stille ø-facon, som vi som fortravlede danskere har så godt af at blive en del af.

I går mødte vi det sødeste franske par, som endte med at tilbyde os et sted at overnatte, hvis vi havde lyst til at besøge Normandiet en dag.
Verden er sgu da et perfekt sted at være. ♥️


De bedste rejsehilsner fra Henrik og Maj-Britt


Er du blevet nysgerrig på Maupiti og Fransk Polynesien, og drømmer du om selv at opleve dette fascinerende sted midt i Stillehavet? Så kan du finde masser af inspiration i vores rejseforslag til Fransk Polynesien.


Til top