Vinterrejser jul & nytår - få pladser Klik og book
8 dage
Inkl. fly og indtjekket bagage
Fra 8.950,-
Indhent tilbud Book møde 70 20 19 15
Tag med på en uforglemmelig rejse, hvor du kombinerer storslået natur, autentisk kultur og fysisk udfordring – med målet i sigte: toppen af majestætiske Mt. Toubkal (4.167 m).

Rejsen starter i den livlige by Marrakech, hvor du får en smagsprøve på den arabiske stemning, inden vi drager mod Atlasbjergene. Her begynder vandreeventyret, og vi følger en rute med god akklimatisering, så du får tid til at nyde de spektakulære udsigter – fra frodige dale og brusende vandfald til golde bjergkamme og sneklædte tinder.

Undervejs vandrer vi gennem traditionelle berberlandsbyer, hvor livet leves som for hundreder af år siden. Du møder lokale familier, overnatter i hyggelige bjerghytter og oplever en kultur, der er dybt forankret i naturen og fællesskabet.

Efter flere dage med storslåede naturoplevelser og fysisk udfordring når vi toppen af Mt. Toubkal – Nordafrikas højeste punkt. Herfra belønnes du med en panoramaudsigt, der tager pusten fra dig.

Når vi vender tilbage til Marrakech, venter en 2-3 timers guidet rundtur i den gamle Medina, hvor en lokal guide fører dig gennem byens skjulte perler, historiske bygninger og det berømte torv Djemaa el-Fna – fyldt med slangetæmmere, spåkoner og historiefortællere. Det er den perfekte afslutning på rejsen, hvor du får et dybere indblik i Marrakechs rige kultur og historie – og tid til at slappe af og shoppe souvenirs, inden turen går hjem til Danmark.


Bedste rejseperiode

Det bedste tidspunkt at trekke på Mt. Toubkal er i foråret og efteråret, og derfor ligger alle vores afgange i disse perioder. Her er vejret ikke for varmt og heller ikke for koldt. Temperaturen vil normalvis ligge omkring de 15-25 grader i bjergene, og varmere i Marrakech.

Dagsprogram

Fold program ud
1. dag: Afrejse fra Kastrup og ankomst til Marrakech, Marokko
Vi mødes i Kastrup med den danske rejseleder og flyver sammen til Marrakech, Marokko. Vi ankommer sent om aftenen og bliver kørt direkte til vores traditionelle, marokkanske riad-hotel. Efter check-in er der tid til at finde ro og få en god nats søvn, inden trekkingeventyret begynder næste morgen.
2. dag: Første trekking dag fra Aguersioual via Tizi Oudid passet til Ait Aissa village
Efter morgenmad bliver vi hentet på hotellet i Marrakech og kørt mod de smukke Atlasbjerge. Køreturen til Aguersioual tager ca. 1½ time, hvor vi møder vores lokale guider, kokken og de muldyr, der skal bære bagagen. Dagens vandring starter med en opstigning fra ca. 1.700 meter til Tizi Oudid-passet i 2.200 meters højde, via den lille landsby Matat. Fra passet åbner der sig en storslået udsigt over Azzaden-dalen, inden vi fortsætter ned mod landsbyen Ait Aissa, hvor vi overnatter i et lokalt guesthouse – en såkaldt gîte. (M,F,A) Anslået vandretid: 5 timer, 10 km.
3. dag: Trekking med udsigt til smukke Azzadan-dalen og Atlasbjergkæden
Dagens vandring byder på storslåede udsigter over den smukke Azzaden-dal, hvor farverige landsbyer ligger spredt i det frodige landskab. Vi passerer Tazaghart-plateauet, som åbner op for et imponerende panorama over Atlasbjergkæden. Vandringen afsluttes i Tamsoult, beliggende i 2.250 meters højde, hvor vi overnatter enten i telt eller på bjergrefugium – afhængigt af forholdene. Efter frokost ved refugiet tager vi en kort tur op til et nærliggende vandfald, ca. 250 meter højere oppe, som bidrager til let akklimatisering og en smuk afslutning på dagen. (M,F,A) Anslået vandretid: 5 timer, 9 km.
4. dag: Trekking til Imlil
Vi starter dagen med en nedstigning til floden Azib Tamsoulte, inden vi påbegynder opstigningen til Tizi’n Mzik-passet, som ligger i 2.489 meters højde. Herfra fortsætter vi gennem hoveddalen mod Toubkal-massivet og nyder de imponerende udsigter undervejs. Dagen afsluttes i Imlil, beliggende i 1.800 meters højde, hvor vi overnatter og forbereder os til de kommende trekkingdage.. (M,F,A) Anslået vandretid: 5-6 timer, 11 km.
5. dag: Ad snoede bjergstier til Toubkal Base Camp
Efter morgenmaden begynder vi dagens vandring langs den naturskønne Ait Mizane-dal. Undervejs passerer vi landsbyen Aremd og fortsætter til den religiøse helligdom Sidi Chamarouch, et vigtigt pilgrimsmål for lokale vandrere. Herfra fortsætter vi op ad de snoede bjergstier, og på forårsture når vi snegrænsen, inden vi ankommer til Toubkal Base Camp. Her overnatter vi og forbereder os til den kommende bestigning af Nordafrikas højeste bjerg. (M,F,A) Anslået vandretid: 6-7 timer, 14 km.
6. dag: Topforsøg til Nordafrikas højeste bjerg Mt. Toubkal
Tidligt om morgenen påbegynder vi bestigningen af Mt. Toubkal – Nordafrikas højeste bjerg (4.167 m). Vandringen er moderat til krævende og tager ca. 3–5 timer til toppen, afhængigt af forhold og tempo. Det ujævne stenunderlag og højden gør dagens etape fysisk udfordrende. På toppen belønnes vi med spektakulære panoramaudsigter – fra det flade landskab omkring Marrakech til de dramatiske Atlasbjerge og, på klare dage, helt mod Sahara i syd. Hvis vejret tillader det, tager vi os god tid til at nyde udsigten, inden vi vender tilbage til Toubkal Base Camp, hvor vi spiser frokost og overnatter. På forårsture kan det være nødvendigt at benytte crampons (snesko med pigge) på dele af opstigningen. Disse lejes og betales lokalt. (M,F,A) Anslået vandretid: 7 timer, 8 km.
7. dag: Sidste trekking dag og tilbage til Marrakech
På trekkets sidste dag følger vi samme rute tilbage fra Toubkal Base Camp til Imlil. Efter ankomst nyder vi en velfortjent frokost, inden vi bliver kørt retur til Marrakech. Her venter den sidste overnatning, hvor der er mulighed for afslapning og refleksion over de mange oplevelser i Atlasbjergene. (M,F) Anslået vandretid; 5 timer, 14 km.
8. dag: Afrejse fra Marrakech, Marokko
Efter et uforglemmeligt eventyr i Atlasbjergene har vi dagen til rådighed i Marrakech. Formiddagen byder på en 2–3 timers guidet byrundtur i den historiske medina, hvor vi oplever byens kultur, arkitektur og stemning. Resten af dagen er til fri disposition – perfekt til afslapning, shopping eller en sidste kop myntete i en af byens hyggelige gårdhaver. Om aftenen flyver vi hjem mod Danmark, med ankomst tidligt næste morgen. (M)

Overnatninger

2 overnatninger i Marrakech på et riad hotel
5 overnatninger i på trekket i gite, mountain refugier og guesthouse.

Et riad hotel i Marrakech er et mindre hotel, som er bygget op om en atriumgård i traditionel marokkansk stil.

Et mountain refuge er en primitiv hytte med sovesale, fælles opholdsstue og fælles bad og toilet.

En gite er et lokalt primitivt guesthouse med værelser med plads til 4-5 gæster, fælles bad og toilet.

Bemærkninger

Vigtig info:

Vær opmærksom på, at højdesyge kan opstå på alle treks, uanset om de anbefalede retningslinjer på området overholdes (For yderligere information henvises til Statens Serum Institut).
Ligeledes skal det bemærkes, at en del treks ikke overholder de anbefalede retningslinjer vedrørende for eksempel overnatningshøjde, da de ellers ikke kan gennemføres.
Alle Jysk Rejsebureaus trekkingture er gennemprøvede, og vi oplever sjældent, at vores rejsende får højdesyge. Dog er det særdeles vigtigt, at du søger ned i højde, hvis du mærker symptomer på højdesyge (for eksempel hovedpine, åndenød og opkast). Højdesyge er en akut tilstand, der skal tages meget alvorligt.
Du bør kontakte din læge og diskutere muligheden for at forebygge højdesyge i forhold til dit trek. Jysk Rejsebureau refunderer ikke trek, som bliver påvirket eller afbrudt på grund af højdesyge.

Hvad kræver det af dig?
Mount Toubkal definerer vi som et moderat til hårdt trek. Derfor er det et krav, at du er i god fysisk form. Topforsøget beskrives som hårdt på grund af højden og det ujævne stenunderlag. Bestigningen er ikke teknisk svær, og alle har gode chancer for at komme til toppen. Vi anbefaler, at du træner op til trekket minimum tre uger før turens start, hvis du ikke er vant til at vandre.
På trekket vil vores bagage blive båret af mulddyr, og vi skal derfor kun selv bære vores dagsrygsæk.
Denne rejse er generelt ikke egnet for bevægelseshæmmede.

Information

Hvad er med / ikke med?

Længere nede på siden kan du se hvad der er inkluderet / ikke inkluderet i prisen.

Kan rejseforslaget ændres?

Rejsen sælges som en hel “pakke”, og hvis der ønskes individuelle ændringer, vil der ikke være mulighed for refundering af de ydelser, der ikke benyttes. Anden hjemrejse kan arrangeres, såfremt der er plads på flyene, og mod et tillæg.

Gruppestørrelse

Minimum 9 og maksimum 16 deltagere.

Næste: 04-04-2026
Se alle afrejsedatoer

Pakkeliste

  • Dagsrygsæk
  • Lange og korte trekkingbukser
  • T-shirts og langærmet trøje/skjorte
  • Solbriller
  • Solcreme
  • Solhat eller kasket
  • Skiundertøj
  • Trekkingstøvler
  • Gode sandaler
  • Let regnfrakke eller skaljakke
  • Lommelygte/pandelygte
  • Sovepose
  • Evt. lagenpose
  • Evt. egen vandflaske
  • Vandtætte pakkeposer

Afrejsedatoer

Status Rejseperiode Udrejse Tilmeldingsfrist Rejseleder Pris
Få pladser Rejseperiode04.04.26 - 11.04.26 UdrejseKøbenhavn med direkte fly

Info

04. apr. 26: København - Marrakech:19.40 - 23.10 11. apr. 26: Marrakech - København: 23.55 - 05.05 (12. apr. 26) *Alle tider er lokale og med forbehold for ændringer

Tilmeldingsfrist04-03-2026
9.950,-
Reserver
Ledige pladser Rejseperiode09.05.26 - 16.05.26 UdrejseKøbenhavn med direkte fly

Info

09. maj. 26: København - Marrakech: 19.40 - 23.10 16. maj. 26: Marrakech - København: 23.55 - 05.05 (17. maj. 26) *Alle tider er lokale og med forbehold for ændringer

Tilmeldingsfrist08-04-2026 RejselederHenrik Persson
8.950,-
Reserver
Ledige pladser Rejseperiode12.09.26 - 19.09.26 UdrejseKøbenhavn Tilmeldingsfrist12-08-2026
9.950,-
Reserver
Ledige pladser Rejseperiode03.10.26 - 10.10.26 UdrejseKøbenhavn Tilmeldingsfrist02-09-2026
9.950,-
Reserver

Prisen er inklusiv

  • Dansk rejseleder
  • Transfer ifølge program
  • 7 Overnatninger ifølge program
  • Lokalguide
  • 2-3 timers guided byrundtur i Marrakech
  • Muldyr og fører til bagagen
  • Måltider ifølge program
  • Infomøde inden afrejse med gennemgang af ruten og udstyr
  • Minimum 15% rabat på udstyr hos Jysk Rejsebureau
  • Mulighed for at leje rygsæk eller duffelbag for 100 kr. pr. mdr.
  • Nødvendige vandretilladelser
  • Nødtelefon under rejsen
  • Lufthavnsskatter og afgifter
  • Lokale skatter og afgifter
  • Dækning af pakkerejseloven og rejsegarantifonden

Prisen er eksklusiv

  • Drikkevarer
  • Snacks
  • Sovepose
  • Måltider der ikke er nævnt i programmet
  • Drikkepenge, forvent ca. 50,- EUR
  • Leje af crampons på forårsture, forvent ca. 15,- EUR
  • Rejse- og afbestillingsforsikring
  • Singleværelsestillæg i Marrakesh/Imlil koster 1400,- DKK hvis man ikke vil/kan dele værelse med andre.
  • Ved bestilling af rejsen er det ofte muligt at tilkøbe afrejse fra en alternativ lufthavn som f.eks. Billund eller Aalborg. Fraprisen per person er 1.450 kr. Det forudsætter dog, at flyselskabet på den enkelte afgang tilbyder mulighed for provinstilslutning samt at der er plads. Spørg din rejsekonsulent for nærmere information.

Prisbemærkning

Hvis du vil sikre dig en plads på en bestemt tur, så klik på ”Reserver”. Der opkræves et depositum, som fratrækkes den samlede pris når turen betales (ca. 2 måneder inden afrejse). Har du brug for at vide mere inden du beslutter dig, så book et møde (som også kan afholdes over telefon) med en rejsekonsulent.

Depositummet på de 1000,- DKK er ikke refunderbart.

Ønsker du at forlænge din rejse efter grupperejsen med dansk rejseleder, kan Jysk Rejsebureau hjælpe med at skræddersy din videre rejse.

Det med småt

Vær opmærksom på at programmet er med forbehold for ændringer. Klimatiske forhold kan også medføre ændringer i programmet.

Bemærk, at deltagelse i trekking og ture er på eget ansvar, så husk at tegne rejseforsikring hjemmefra. Vi anbefaler Gouda Rejseforsikring, der dækker disse aktiviteter uden ekstra tillæg.

Da Jysk Rejsebureaus ture, aktiviteter og hoteller er meget populære, har vi kun mulighed for at tilbyde disse til kunder, der også køber flyrejsen igennem Jysk Rejsebureau.

Jysk Rejsebureau tager forbehold for programændringer, prisændringer og trykfejl.

Rejsekonsulenter

Vi har fundet de konsulenter, der bedst kan hjælpe dig med ovenstående oplevelser.

Victoria Lauritsen, rejsekonsulent

Victoria L.

Rejsekonsulent

vila|jr.dk
faq

Hvor højt er Mt. Toubkal, og hvor ligger det?

Mt. Toubkal er beliggende i Atlasbjergene i Marokko og er Nordafrikas højeste bjerg med sine 4.167 meter over havet.


Besøger vi Marrakech, og hvad er værd at opleve i byen?

På ankomstdagen har vi tid til at udforske den pulserende og livlige by Marrakech. Her kan du besøge markedspladsen på Jemaa El Fnaa-torvet, den menneskefyldte medina, Bahia-paladset eller den spektakulære have Jardin Majorelle. Du kan med fordel gå på opdagelse i de farverige, labyrintiske gader og smage på lokale marokkanske specialiteter såsom tagine. Det er betegnelsen for en særlig type nordafrikansk lerfad, der bruges til at lave de krydrede og velsmagende simreretter, der kendetegner marokkansk madkultur. Vi tilbringer også rejsens sidste nat i Marrakech, så der tid til at udforske mere af den spektakulære by, som du måske ikke nåede at give dig i kast med i begyndelsen af rejsen, før vi atter vender snuden hjemad mod Danmark.


Hvordan spiser og overnatter man på trekket til Mt. Toubkal?

Første og sidste nat tilbringer vi på en riad i Marrakech, der bedst betegnes som et mindre hotel, der er bygget op som en atriumgård i traditionel marokkansk stil. Undervejs på trekkingturen sover vi på henholdsvis bjergrefugier og gites. Et bjergrefugium er en primitiv hytte med sovesale, fælles opholdsstue samt fælles bad og toilet. En gite er et traditionelt gæstehus, der i ordets oprindelige betydning refererer til shelter, hvor der oftest er plads til 4-5 gæster med fælles bad og toilet. Alle måltider er inkluderet undervejs på trekket. Når vi befinder os i Marrakech, er morgenmad inkluderet i prisen, men aftensmaden er for egen regning, hvor der er rige muligheder for at udforske Marokkos kulinariske specialiteter.


Skal jeg selv bære min bagage på trekket til Mt. Toubkal?

På trekket bærer vi vores egen dagsrygsæk, men den resterende bagage bliver fragtet af mulddyr. Dagsrygsækken vejer normalvis mellem 2-5 kg, hvor det kan være en god idé at medbringe solhat, solcreme, solbriller, siddepude, drikkedunk, snacks, skiftesokker, vandrestave og skaljakke alt efter behov. En udbygget pakkeliste findes i rejseinformationen på hjemmesiden.

Hvor lang tid tager turen til Mt. Toubkal?

Hele rejsen varer otte dage, hvor første og sidste dag går med henholdsvis ankomst og afgang. Vi vandrer altså i seks dage i træk i kuperet bjergterræn. På femtedagen når vi frem til Toubkal Base Camp, hvor vi den efterfølgende dag kaster os ud i topforsøget mod Mt. Toubkal (4.167 meter over havet).


Hvor meget træning kræver turen til Mt. Toubkal?

Trekket til Mt. Toubkal kræver, at du kan vandre seks dage i træk i krævende og stenet bjergterræn med en dagsrygsæk på ryggen. Gå dit fodtøj til inden afrejse og forbered dig med eksempelvis løbeture, trappetræning og vandreture i bakket og vekslende terræn. Vi kategoriserer dette trek som moderat, der kan udføres af alle i god fysisk form. Topforsøget er i den hårde ende af skalaen grundet den lave iltmætning i højderne og det uvejsomme stenunderlag, vi vandrer på. Dog kræver bestigningen til Mt. Toubkal ikke alpinerfaring og er ikke teknisk udfordrende.


Kræver ruten til Mt. Toubkal noget særligt udstyr?

Vores ture til Mt. Toubkal er placeret i foråret og efteråret, hvor dagstemperaturerne i Atlasbjergene er milde og ligger på omkring 20-25 grader – og varmere i Marrakech. Det er en anden sag om natten, hvor temperaturen falder en del. Derfor er det vigtigt at medbringe alt fra let vandretøj, solcreme og solhat til skaltøj, lange bukser og skiundertøj. Der er ingen klatring forbundet med bestigningen af Mt. Toubkal, og derfor kræver deltagelsen i turen ikke særligt teknisk udstyr, men et par vandrestave vil til enhver tid være fordelagtige at medbringe i det bjergrige terræn.


Hvilket fodtøj anbefaler I på ruten til Mt. Toubkal?

Hvorvidt man vælger at medbringe støvler eller vandresko er en præferencesag. Støvler kan beskytte og fiksere anklerne mere og være en god ven i det stenede og bjergrige terræn, der kendetegner Atlasbjergene. Omvendt er vandresko ofte lettere, og eftersom vi blot bærer på vores dagsrygsæk, udsætter vi ikke vores ankler og knæ for stor kilobelastning. Mærk efter og prøv af, hvad der fungerer for dig og gå med den løsning. Sandaler er også et fint alternativ at medbringe uanset hvad, så man kan give luft til tæerne efter de lange, varme vandredage, eller når vi udforsker bylivet i Marrakech.
Til top