Af Line Sig og Marie Kjær Sørensen

Tidspunkt for rejse

Maj - Juni 2019
Marie Kjær Sørensen og Line Sig, der begge arbejder hos Jysk Rejsebureau i Aarhus, har i foråret 2019 været på endnu et roadtrip sammen i USA. De er begge vilde med USA og har besøgt utallige stater på deres rejser rundt i det kæmpe og alsidige land. De har sendt rejsebreve hjem til os, og denne gang fra deres roadtrip i Yellowstone og cowboystaten Wyoming:

Siden sidst hvor vi besøgte Badlands Nationalpark drog vi videre vestover mod Yellowstone og kom ud i den mere øde del af Wyoming, som i forvejen er den mindst befolkede stat i USA.

Vi stoppede ved Mt. Rushmore, Deadwood - en rigtig spøgelsesby, ved Devils Tower og kørte igennem virkelig flot natur uden at møde nogle større byer før Cody.

Buffalo Bill er et navn man ikke kommer udenom her, og der kan findes masser af cowboystemning, hvis man vil det.

Så brugte vi en fire dage på Yellowstone og Grand Teton, som bare på ingen måde skuffede. Det er lige præcis så imponerende og fantastisk som man hører.

Yellowstone befinder sig på et plateau godt 2.000 meter over havet. Det mest karakteristiske og særprægede for parken er de geologiske forhold, og næsten halvdelen af alle verdens gejsere findes i Yellowstone Nationalpark, og sidst men ikke mindst skal nævnes at der er et utrolig rigt dyreliv. Der findes bisonokser, ulve, prærieulve, elge, bjørne, kronhjorte, antiloper og mange flere, så det er bare med at finde kiggerten frem og være tidlig oppe.

Yellowstone er bare unik på alle måder!

Dejlige rejsehilsener
Line & Marie
Til top