THAILAND
1-3. dag: Ankomst til Bangkok
Ved ankomst til Bangkok bliver I hentet i lufthavnen og indlogeret på jeres hostel, hvor I skal bo de næste to nætter.
2. dag: Cykeltur i Bangkok
På denne cykeltur kommer I ind bag Bangkoks facade og oplever områder af millionbyen, som kun få rejsende finder frem til. På to hjul bliver I blandt andet guidet ad smalle gyder i ”Little Chinatown” og igennem Khlong Toey markedet. Afslutningsvis udfordres balanceevnen på de smalle stier over klongerne (kanalerne) i Phra Pradaeng - også kaldet 'Bangkoks lunger'. Omgivelserne her er grønne og frodige, luften er frisk og fuglene synger imellem palmerne. (
M)
3. dag: Bangkok til Mae Sot
I dag har I fri til at gå på opdagelse i området omkring jeres hostel. Chinatown ligger i gåafstand og er perfekt til en gåtur med masser af liv og streetfood. I kan også tage turen op ad Silom Road, hvor der er mulighed for en afslappende massage eller for at udforske de små sidegader. Senere på aftenen starter jeres jungle-oplevelse i Umphang. I bliver kørt til busstationen, hvor I hopper på en natbus fra Bangkok til Mae Sot. I ankommer tidligt næste morgen klar til nye eventyr. (
M)
Husk at medbringe en varm trøje til bussen, da airconditionen kan være ret kold.
4. dag: Jungleoplevelse i Umphang og homestay
Jeres lokale guide møder jer tidligt om morgenen ved busstationen og kører jer med songthaew til et simpelt hotel, hvor I får et par timer til at hvile, tage et bad og spise morgenmad.
Efter morgenmaden bliver I hentet af en songthaew, som tager jer videre mod Umphang. Cirka halvvejs på den fem timer lange køretur stopper I ved et hyggeligt, familiedrevet sted. Her kan I strække benene og spise jeres medbragte frokost. Hvis I stadig er sultne, er der små butikker, hvor I kan købe lidt snacks og drikke. Efter flere snoede bjergveje ankommer I til Umphang by. Her er der tid til at besøge et af vores yndlingssteder for en god kop lokal kaffe eller friskpresset juice (vi anbefaler passionsfrugt) – og måske kigge forbi en lille butik med lokalt producerede varer fra nærliggende landsbyer. Derefter hopper I tilbage i jeres songthaew og kører det sidste stykke til Karen-landsbyen Palatha.
Karen-folket er en etnisk gruppe, der primært bor i bjergområderne langs grænsen mellem Myanmar og Thailand. Når I ankommer, bliver I budt velkommen af jeres værtsfamilier og får en unik mulighed for at lære mere om deres kultur og hverdag. I bliver delt ud i mindre grupper hos de lokale familier, som laver en enkel, men lækker lokal middag til jer. (
M,
F,
A)
Vær opmærksomme på, at badefaciliteterne i jeres homestay kan være mere simple, end I er vant til hjemmefra. Og hvis nogen af jer har tendens til køresyge, anbefaler vi at tage en pille inden turen.
5. dag: Elefanter og vandring i Umphangs jungle
I vågner op til en simpel morgenmad, som jeres værtsfamilier har lavet. Med maverne fyldte er det tid til at tage ud i junglen og lede efter et af Thailands mest ikoniske dyr – den asiatiske elefant. I vandrer gennem jungle og langs floden sammen med mahouterne (elefantpassere). De vil lære jer, hvordan de sporer elefanterne, så de kan passe på dem samtidig med, at de respekterer deres miljø.
Alt efter hvor elefanterne er den dag, spiser I frokost ved et vandfald eller dybere inde i junglen. Menuen står på ris i bananblad, kylling og kogte æg. Mahouterne laver bål og koger vand til kaffe eller te, som serveres i bambuskopper.
Efter frokost vandrer I tilbage til Palatha – turen tager cirka 2 timer (dog afhængigt af, hvor I møder elefanterne). Når I er tilbage, har I tid til at tage et bad, inden I mødes i landsbyens håndværkscenter. Her får I en demonstration af, hvordan Karen-folket væver, og I lærer lidt om deres traditionelle håndværk. Hvis I har lyst, kan I få lov til selv at prøve at væve.
Herefter har I lidt tid på egen hånd, hvor I f.eks. kan besøge landsbyens kaffebutik, inden I vender tilbage til jeres homestay for at spise aftensmad. (
M,
F,
A)
6. dag: Soft rafting-tur og Thi Lor Su vandfaldet
Vågn op og nyd jeres værters hjemmelavede mad, mens du venter på din songthaew, der skal tage jer med på dagens eventyr. Jeres store rygsække bliver på jeres homestay, og I får en ’overnatningspose’ til det vigtigste - for i nat skal I sove under stjernerne i Umphang National Park.
Jeres songthaew kører langs floden til et stop, hvor I hopper i en gummibåd og herefter glider I stille afsted på en soft rafting-tur gennem vild og smuk natur. Efter turen og en velfortjent frokost venter Sydøstasiens største vandfald: Thi Lor Su. Nyd et par timer med en forfriskende svømmetur og, hvis vandstanden tillader det, kan I hoppe ud fra klipperne fra vandfaldets top. Så glem ikke at pakke et håndklæde og en badedragt i overnatningsposerne.
Fra Thi Lor Su bliver I hentet og kørt til jeres lejrplads ved det uberørte Ko Tha-vandfald, hvor I ankommer inden solnedgang. Jeres guider hjælper jer med at sætte teltene op og laver aftensmad over bål. Der er også mulighed for en kold dukkert i det smukke vandfald, inden I lukker øjnene og fordøjer dagens indtryk. (
M,
F,
A)
7. dag: Umphang til Mae Sot
I vågner op til lyden af naturen og morgenmad i lejren, før I pakker sammen og begiver jer ud på dagens vandring. I går et par timer gennem junglen tilbage til Palatha, hvor I ankommer lige før frokosttid. Her er der tid til at tage et bad, få lidt at spise og samle jeres bagage sammen. Når I er klar, hopper I på songthaew’en og begiver jer ud på den lange (og snoede) vej tilbage til Mae Sot.
Ved ankomst venter en hyggelig middag på en lokal restaurant, hvor I kan slappe af og dele dagens oplevelser. Bagefter tjekker I ind på det samme hotel, som I boede på første nat i Mae Sot. Her kan I få en god nats søvn, inden vækkeuret ringer igen i morgen tidlig. (
M,
F,
A)
8. dag: Mae Sot til Chiang Mai
Om morgenen bliver I hentet i en songthaew og kørt til busstationen. Bemærk at morgenmad ikke er inkluderet i dag, så vi anbefaler, at I køber nogle snacks til turen, inden I hopper på bussen. Herefter sætter I kurs mod Chiang Mai, hvor I ankommer sidst på eftermiddagen. Når I ankommer til busstationen i Chiang Mai, bliver I hentet og kørt til jeres hostel, hvor I skal bo de næste to nætter.
9-10. dag: Chiang Mai
Dagene er uden fast program, så I har tid til at opleve Chiang Mai på egen hånd. Byen er Thailands næststørste og kendt for både smukke templer, vild natur og meget mere. I kan f.eks. udforske byen på to ben, leje cykler eller tage på en guidet tur i jeres egen tuk tuk. Der er også mulighed for at lære at lave thai-mad, tage en yogatime eller prøve ziplining gennem junglen. Det er helt op til jer – mulighederne er mange. (
M)
10-29. dag: På egen hånd i Thailand med Jysk Rejsebureau i ryggen
Har I nået det, I gerne ville i Chiang Mai, kan I sætte kursen sydpå til en af Thailands mange smukke øer, hvor I kan slappe af på stranden, udforske øen og få fornemmelsen af rigtig ø-stemning, snorkle eller tage dykkercertifikat. I kan også besøge Thailands ældste national park Khao Sok, hvor I kan tage en overnatning i et flodhus på Cheow Lan Lake søen. Mulighederne er mange, og servicekontoret vil altid kunne hjælpe jer.
29. dag: Afrejse fra Bangkok
I dag flyver I videre fra Bangkok til Colombo i Sri Lanka
THAILAND - Sommerprogram for afgangene d. 17-06-2026, 25-06-2026
1-4. dag: Ankomst til Bangkok
Ved ankomst til Bangkok bliver I hentet i lufthavnen og indlogeret på jeres hostel, hvor I skal bo de næste to nætter.
2. dag: Cykeltur i Bangkok
På denne cykeltur kommer I ind bag Bangkoks facade og oplever områder af millionbyen, som kun få rejsende finder frem til. På to hjul bliver I blandt andet guidet ad smalle gyder i ”Little Chinatown” og igennem Khlong Toey markedet. Afslutningsvis udfordres balanceevnen på de smalle stier over klongerne (kanalerne) i Phra Pradaeng - også kaldet 'Bangkoks lunger'. Omgivelserne her er grønne og frodige, luften er frisk og fuglene synger imellem palmerne. (
M)
3. dag: Bangkok på egen hånd
Efter at have spist morgenmad på jeres hostel har I dagen til at udforske Bangkok. Dagen kan bruges på at besøge nogle af de mange templer i byen, smutte forbi det pulserende China Town eller tage på shopping og nyde noget af det lækre mad fra byens mange restauranter. (
M)
4. dag: Bangkok til Sai Yok National Park
Efter morgenmad bliver I hentet på jeres hostel og kørt til Thonburi Railway Station i Bangkok. Her venter en togrejse til Kanchanaburi, hvor I kører gennem et meget smukt og frodigt område af Thailand. I ankommer til Nam Tok stationen først på aftenen, hvor I bliver mødt af jeres guide. Herefter fortsætter I videre til Sai Yok National Park. Ved ankomsten til parken skal I være forberedt på at betale et indgangsgebyr, da dette ikke er inkluderet i turens pris og kun kan betales ved indgangen til nationalparken. Senere bliver I indkvarteret i jeres flydende bungalows. Herefter er det tid til at slappe af efter dagens rejse inden, en velfortjent middag venter med udsigt til det majestætiske Sai Yok vandfald. (
M,
A)
5. dag: Sai Yok National Park
Vi håber, I har sovet godt til lyden af det nærliggende vandfald som baggrundsmusik. I starter dagen ud med morgenmad i sceniske omgivelser, hvorefter I har lidt tid på egen hånd til at udforske området. Senere på dagen skal I på jungleeventyr. Eventyret foregår på en tømmerflåde, der til at begynde med bliver trukket af en longtail-båd. Efter et lille stykke tid slukker motoren på longtail-båden, og jeres tømmerflåde flyder nu på floden omgivet af jungle og naturens lyde. Slap af, nyd sejlturen og tag en forfriskende dukkert i det kølige vand inden, frokosten serveres. Efter frokost venter et eventyr i kajakker. Padl med strømmen ned af River Kwai floden gennem den uberørte nationalpark og nyd naturen langt fra civilisationen. Efter sejlturen på floden er det tid til at sige farvel til jeres guide og vende tilbage til jeres bungalows. Her kan I nyde den sidste tid i Sai Yok inden en velfortjent middag. (
M,
F,
A)
6. dag: Sai Yok National Park til Chumphon
Det er tid til at tage afsked med junglen. Efter morgenmaden går rejsen tilbage til pulserende Bangkok – nu fyldt med gode oplevelser fra de sidste to dages ophold i nationalparken. I ankommer til storbyen sidst på eftermiddagen i god tid til lige at strække benene inden, turen fortsætter sydpå i natbus til Chumphon. (
M)
7. dag: Chumphon til Koh Samui
I ankommer til busterminalen i Chumphon tidligt om morgenen. Her bliver I hentet og kørt til færgelejet, hvorfra I sejler til Koh Samui. Nyd turen på det smukke hav og glæd jer til afslapning på en af Thailands smukke øer. Ved ankomst på Koh Samui bliver I hentet og kørt til jeres hostel, hvor I kan slappe af og nyde livet på stranden.
8-9. dag: Koh Samui
DDe næste to dage kan I nyde det afslappede ø-liv på Koh Samui. Jeres hostel ligger på en af de mest berømte strande på øen, Chaweng Beach. Herfra er der god mulighed for at starte dagen med en dukkert og tage på eventyr i øens seværdigheder. (
M)
9-29. dag: På egen hånd i Thailand med Jysk Rejsebureau i ryggen
Når I har oplevet det, I gerne ville på Koh Samui, kan I sætte kursen mod andre af Thailands mange smukke øer, hvor I kan slappe af på stranden, udforske ø-livet, snorkle eller tage dykkercertifikat. Besøg Thailands ældste national park Khao Sok, hvor I kan tage en overnatning i et flodhus på Cheow Lan Lake. Brug de sidste dage i Bangkok på at få lavet tøj ved skrædderen eller besøg storcenteret MBK, hvor I kan købe alt, hvad hjertet begærer af tøj og souvenirs. Mulighederne er mange, og servicekontoret vil altid kunne hjælpe jer.
29. dag: Afrejse fra Bangkok
I dag flyver I videre fra Bangkok i Thailand til Colombo i Sri Lanka
SRI LANKA
1. dag: Ankomst til Sri Lanka
Ved ankomsten til Sri Lanka bliver I hentet i lufthavnen og kørt til Negombo, hvor I kan tjekke ind på jeres guesthouse. (
M)
2-4. dag: Sigiriya-klippen og Safari i Minneriya National Park
Denne rundrejse vil tage jer ind i Sri Lankas højland. Inden I forlader Negombo, starter I dagen med at tage ud på det lokale fiskemarked kaldet Lellama, her vil I opleve de lokales fiskeauktion af nattens fangst. Efter morgenmaden bliver I kørt videre til den lille by Sigirya. Når I har tjekket ind på jeres hostel om eftermiddagen, bliver I hentet af en tuk tuk og kørt ud til Sigiriya-klippen. Sigiriya-klippen, også kaldet Lion Rock, er en af de mest ikoniske seværdigheder i Sri Lanka. Her går I turen til toppen af den imponerende klippe, hvor I går rundt mellem de gamle paladsruiner og nyder den flotte udsigt. Dagen efter får I tid på egen hånd til afslapning, cykeltur i området eller måske at opleve de flotte templer i Dambulla.
Tidligt om morgenen næste dag vil I ved solopgang bestige klippen Pidurangala. Pidurangala ligger ved siden af Sigiriya, herfra får I en flot udsigt udover landskabet. Dagen fortsætter med Jeeptur i Minneriya nationalpark, hvor I kan spotte de fascinerende elefanter, flotte fugle, firben og farverige sommerfugle. I slutter dagen af med at smage den lokale delikatesse hoppers, som er en form for sprød pandekage lavet af ris og æg. (
M)
5-7.dag: Knuckles range, Kandy
Turen fortsætter ned i landet igennem bjergkæden Knuckles range, hvor I gør stop ved Pitawala Pathana til en lille vandretur. Efter vandringen bliver I budt på frokost i en lille landsby, og senere besøger I en krydderigård i Matale. Dagen ender i den kulturelle hovedstad Kandy. Byen er en gammel kongeby, der ligger omgivet af bjerge, vandfald og jungle. Midt i byen ligger en stor sø, hvor det flotte Tandens tempel ligger, som eftersigende huser en af Buddhas kindtænder. Kig forbi byens marked og bazar i de gamle og smalle gader, som byder på kunsthåndværk og souvenirs. I har en dag på egen hånd med overnatning i Kandy inden jeres tid på egen hånd (
M)
7-23. dag: På egen hånd med Jysk Rejsebureau i ryggen
Udforsk Sri Lankas duftende te-plantager, hvide palmestrande, rige dyreliv og imponerende templer. Et oplagt stop for adventureoplevelser er byen Kitulgala. Her kan I tage på rafting og canyoning og bo i pæle-telte langs floden. Bestig Adams Peak og tag på togtur til den charmerende by Nuwara Eliya med bygninger fra kolonitiden og nyd de smukke omgivelser. Oplev elefanter, bøfler og, hvis I er heldige, den vilde leopard i Udawalawe National Park, Yala Nationalpark eller Sinharaja regnskov. Slap af ved Sri Lankas skønne badebyer f.eks Mirissa, Kalutara, Bentota, Hikkaduwa, Unawatuna eller Dikwella, hvor afslapning og badning kan kombineres med skøn massage og surfing. Her er rig mulighed for at få surfundervisning og få en masse erfaring med den sjove og udfordrende vandsport.
23. dag: Afrejse fra Sri Lanka
I dag flyver I videre fra Colombo i Sri Lanka til Male i Maldiverne.
MALDIVERNE
1-3. dag: Ankomst til Guraidhoo
Maldiverne er kendt som et paradis på jorden, og det får I nu muligheden for at opleve. Ved ankomst til Maldiverne bliver I hentet i lufthavnen og kørt ned til havnen. Her venter en båd på jer, som sejler jer over til den lokale ø Guraidhoo, hvor I skal tilbringe de næste tre dage. Meget få turister besøger årligt Guraidhoo, så det er en lille uberørt perle med smukke hvide sandstrande, turkisblåt hav samt snorkling og dykning i verdensklasse. På dag 2 har i en snorkeltur inkluderet. De resterende dage har I på egen hånd til at udforske Guraidhoo, hvor I blandt andet har mulighed for at surfe og dykke, komme tættere på lokalbefolkningen og se en lokal moské. (
M)
2. dag: Banana Reef
I dag har I en snorkeltur ved Banana Reef inkluderet. Banana Reef er et af de bedste snorkel og dykker områder i Maldiverne og er især kendt for sine mange farvestrålende fisk og koraller. Her kan I også være heldige at se skildpadder, hajer og rokker.
4-7. dag: Maafushi
I dag skal I forlade Guraidhoo og med færge til øen Maafushi, hvor I skal tilbringe de sidste dage på Maldiverne. Brug dagene på at slappe af og bade i det dejlige vand. Måske I også vil fortsætte snorkel- og dykkereventyret, så I kan nyde det smukke koralrev og imponerende undervandsliv. På dag fem går turen ud til en af de smukke sandbanker, og forhåbentligt ser I nogle af de mange delfiner, mens I er ombord på båden. De resterende dage har I mulighed for at købe ture lokalt på øen. Her kan blandt andet nævnes natsnorkelture og forskellige typer af vandaktiviteter som fiskning, stand-up paddle, windsurfing eller leje af kajakker. (
M)
8. dag: Hjemrejse fra Male
På jeres sidste dag på Maldiverne bliver I sejlet tilbage til Male og transporteret til lufthavnen, hvor jeres rejse slutter. I flyver fra Male til Kastrup Lufthavn i København. (
M)